balkan forces americas army clan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Slavonski brod - tvrđava

Go down 
Autor/icaPoruka
Šaban
Admin
Šaban


Number of posts : 2688
Age : 58
Reputation : 32
Points : 2879
Registration date : 14.10.2008

Slavonski brod - tvrđava Empty
PostajNaslov: Slavonski brod - tvrđava   Slavonski brod - tvrđava Emptypon tra 20, 2009 8:15 am

1. Slavonski brod - tvrđava 20090424 2. Slavonski brod - tvrđava 20090425 3. Slavonski brod - tvrđava 20090426 4. Slavonski brod - tvrđava 20090427 5. Slavonski brod - tvrđava 20090428 6. Slavonski brod - tvrđava 20090429 7. Slavonski brod - tvrđava 20090430


Pre svega da se zahvalim mladom gospodinu iz kapelanova stana koji je ujedno i info turističke organizacije smeštene u tvrđavi. Ugodni razgovor uz hrpe informacije kojom me je obasipao u meni se dojmila tvrđava kao građevina jedne prošlosti. Nedostajala mi je moja gitara pa da složim note i pesmom ovjekovečim taj tren i utisnem duboko u sebe taj doživljaj. Ponekad pomislim kako je moje srce prestalo da kuca i onda me ovakvi trenuci probude iz mirnog života i hoće srce da iskoči i razbije sve tajne. Skrivene ljubavi postale su javne. Stavljam još jednu cigaru u usta i duboko udišem. Oblak dima što ispuštam podseća me na dim baruta iz topa koji ispaljuje tane za ostale dane. Petak dan za kožni metak, a tane za ostale dane. Malo i iznenađen jer očekivao neku lepu slavončicu koju bi gnjavio do barem dobrih popodnevnih sati i čekanja da joj završi smena pa da odemo na kafu, ja naišao sam na dečka.

Setih se Lolite koja voli se da skita.
Setih se Lolite koja voli morskog kita.
Setih se da zvala se Lolita a nije znala ni da čita.
Setih se nje, Lolita stalno nešto pita.

Lolita stanuje na 5 spratu, u zgradi bez lifta.
Lolitin muž radi na terenu, stanuje u italiji u suterenu.
Lolita radi kolače paprenjake, a voli žvake.
Lolita ima dugu kosu, možete da ju vidite u jelasu bosu.

barun Franjo Trenk bio je nestašni dečačić. Često je upadao u očevu sobu gde se nalazilo oružje. Pucao je po sobi iz oružja što je dovodilo do ludila njegovog oca Ivana. Uz korištenje oružja bio je i lopovski nastrojen tako da je poznato kada je organizirao pljačku obližnje pijace sa tatinim oružjem i u pratnji rođaka, isto tako dečaka njegove dobi. Školu pohađa i pokazuje izvrsni talent u učenju stranih jezika i borbi sa oružjem. No zbog nedoličnog ponašanja biva izbačen iz škole. Sabljom ranjava brata, često svađe među školskim kolegama rešava dvobojima, a i nabacuje se ženama učitelja. Školu sa dva brata pohađa dalje u Požegi. Zbog Franjinih avantura kojima dovodi u životnu opasnost sebe i druge u jednoj vožnji kočijama pogiba mu brat Wilhem. Ploveći brodom po savi, sante leda drobe čamac i Franjo se spašava na jednoj santi. Izvlači ga jedan pandur i tu prvi puta zavoli pandure i njihov život. Odlazi u vojsku no tamo steče loš ugled stalnim izazivanjem dvoboja i preljubom sa kćerkama zapovednika. Otac ga povlači iz vojske i ženi za Jozefinu, kćer upravitelja tvrđave Petrovaradin. Otac mu pronevjerio neki carski novac pa bi osuđen i premešten, a Franji umiru od kuge žena i deca. Odlazi u rusku vojsku ali zbog nepoštivanja naredbi i razvratnog životu uglavnom preljubima po carskom ruskom dvoru (jebavo je sve od sluškinja do same carice) biva osuđen na smrt streljanjem. Pred samo streljanje pomilovan je od strane žene grofa Romjancova. Navodno je i nju guzio tako strasno da je pucala cela grofovija Romjanco. Rusi su mu sve oduzeli pa čak i dve žene koje je kupio i bile su njegovo lično vlasništvo, turkinja Maurica i jevrejka Rebeka. Ostavši potpuno suv odlazi na dvor carice Marije Terezije i brani je od ostalih koji osporavaju vlast Marije, kćerke Karla VI. Osniva svoje trenkovce, 1000 pandura i bori se na svim frontama za caricu Mariju. Trenk je bio prava senzacija u celom Beču, a pogotovo na dvoru carice Marije. Trenku se na kraju sudi što je bio grub prema podređenima, nepoželjne i neistomišljenike je otpuštao, prodavao časničke činove (mito i korupcija). Sklon ekscesima, vodio u evidenciji poginule i nestale a njihove plaće stavljao u svoj đep. Sudilo mu se i da je napravio dete mlinarevoj kćerki Anna Maria Gestenberger i Anni Mariji Fuks. Osuđen na smrtnu kaznu i čekajući njeno izvršenje spašava ga sama carica Marija (pitam se zašto?) i preimenuje kaznu u doživotni zatvor sa dve prostorije, ličnim slugom i izlaskom vikendima u crkvu i šetnju gradom. (nešto moderno, zar ne!). Vikende iskorištava za odlazak samoj carici da ju konzultuje što se tiče vojnih taktika i strategija. Prije smrti svoj imetak ostavlja prvorođenom sinu svoga oca, vlastitom bratu Fridrihu, a poveću svotu novca ostavlja jednogodišnjoj kćerki svoga zatvorskog sluge , Katarini Roter. Posle se ispostavilo da je napumpo i ženu svoga zatvorskog sluge za vreme dok mu je ona služila i kada je muž imao slobodno da obavi neke stvari na njivi.
Eto divan taj čovek beše Trenk. Evo i dve tri sličice iz moga poseta brodu.
[Vrh] Go down
 
Slavonski brod - tvrđava
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» ZG-Bihac-Sarajevo-Doboj-Sl.Brod-ZG

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
balkan forces americas army clan :: *Razonoda* :: ŽIVOT I STIL :: Raporti s Putovanja-
Forum(o)Bir: